Mistrovství světa 2023

Z České agility
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

4.-8.10.2023, Liberec, Česká republika. Rozhodčí: Petra Vyplelová (CZE), Karel Havlíček (CZE), Alex Beitl (DEU), Anders Virtanen (FIN)

Místem byla Home Credit Arena ve Sport Parku Liberec. Ve stejném místě se v roce 2012 a 2017 konala obě předchozí mistrovství světa v České republice.


O akci

Mistrovství světa se vrátilo zpět do České republiky. Po úspěšných ročnících 2012 a 2017 Liberec hostil další mistrovství. Zodpovědnost za akci měla opět Michaela Bakrlíková a její tým.

Původně se s mistrovstvím v Liberci počítalo pro ročník 2022. Ročník 2020, který se měl konat v Tallinu (EST) byl vzhledem k epidemiologické situaci o rok posunut na rok 2021 a následně zrušen. S pořadateli následujících mistrovství byl domluven posun Moskva 2021->2022 (vzhledem k válce Moskvu nahradil Schwechat v Rakousku) a Liberec 2022->2023.

Mistrovství se zúčastnilo 662 závodníků 43 zemí. Na mistrovství světa se poprvé v historii soutěžilo ve 4 kategoriích. Program byl také o den delší, slavnostní zahájení a první běhy proběhly již ve středu. Poprvé byli nominováni 4 rozhodčí, z nichž žádný nebyl pouze v pozici asistenta. A asi poprvé byla v parkuru finálového běhu agility large použita dvakrát kladina na důmyslné trati Petry Vyplelové.

Reprezentační výběr

Kvalifikační závody pro výběr reprezentace na EO a MS proběhly 22-23.4.2023 v Roudnici nad Labem a 3-4.6.2023 v Rožnově pod Radhoštěm. Nominaci získali:

Small: Petra Vydrová + Crazy Chita Aura Fantasia "Čita", Denisa Lajmarová + Unreal Ladykiller The Roadrunners "Rally", Denisa Lajmarová + Game over Nornik "Gay", Markéta Zavadilová + Una Unica Koryfej "Ria" a Petra Hamšíková + Atalia Always Smiling Cheek "Talina" (náhradník)

Medium: Aneta Obrusníková a McPotter´s Creek´s Kehely "Ollie", Lenka Fuksová + Call Me Hippie Te Salutant "Hippie", Aneta Obrusníková a Black Swan Gates of Heaven "Chilli", Aneta Obrusníková a Arrya Gates of Heaven "Arrya" a Lucie Bidlová + Ember Ellin Bellamoon "Ellin" (náhradník)

Intermediate: Lenka Sack + Theika Irhaberki "Theika", Karel Kurc + Cool Rallye Te Salutant "Rallye", Tereza Kaniová + Bombardino Bohemia Grant "Jess", Lucie Růžičková + Brilley Z Denveru "Brilley" a Jan Fiala + Mawlch Kirlie "Knedlee Czech" (náhradník)

Karel Kurc a Cool Rallye Te Salutant "Relda" si vyběhali nominaci již v roce 2022 v kategorii Medium, ale na EO 2022 v Belgii byla Relda změřena do vyšší kategorie, což Karlovi znemožnilo start i na MS 2022. V ročníku 2023 se mu podařilo opět nominovat na EO 2023 a MS 2023 ve vyšší kategorii Intermediate.

Large: Lucie Glejdurová a Night Magic Alfa Fortuna "Beat", Lucie Glejdurová a Daylight Neverending Force - "Day", Kateřina Burdová + Cayenne Clever Fox "Pepper", Erik Dančišák + Loos Mawlch "Loosí" a Andrea Hanousková + Conroy Unique Forever "Conroy" (náhradník)

Na mistrovství světa se loučila s reprezentační kariérou dlouholetá opora Tereza Kaniová + Jess a také Kateřina Burdová + Pepper (mistryně republiky 2023 a šampionka FMBB 2023).

Výsledky

Největším úspěchem české reprezentace je titul mistra světa - 1.místo v jednotlivcích Medium získala Aneta Obrusníková + Chilli. Na vítězství byl i její běh s Beat, který zastavila kolize s tunelem. Aneta Obrusníková se stejně jako v předchozím roce kvalifikovala se 3 jejími fenkami (Arrya, Chilli a Ollie). Spolu s Lenkou Fuksovou + Hippie se postarali i o náš nejlepší celkový výsledek družstev, což bylo 5.místo.

Jednotlivé běhy:

Aneta Obrusníková + Chilli získali 2.místo v jumpingu jednotlivců medium. A dále se zasloužila čistými běhy o 2.místo v jumpingu družstev medium (Aneta + Chilli + Ollie + Arrya a Lenka Fuksová + Hippie). V den vyhlašování tohoto běhu měla Aneta narozeniny a mezi nezapomenutelné zážitky patří zpěv "happy birthday" německé reprezentace k jejím narozeninám na stupních vítězů.

Zajímavostí je 2.místo v celkových výsledcích družstev large a 3.místo jumpingu jednotlivců v dresu Itálie pro Martinu Magnoli Klimešovou + Nemi. Tato úspěšná bývalá česká reprezentantka reprezentovala zemi svého manžela Carla.

Přehled výsledků - připravila Martina Zelinková:

Výsledkové listiny v html

Small: Jumping jednotlivců Agility jednotlivců Celkové výsledky jednotlivců Jumping družstev Agility družstev Celkové výsledky družstev

Medium: Jumping jednotlivců Agility jednotlivců Celkové výsledky jednotlivců Jumping družstev Agility družstev Celkové výsledky družstev

Intermediate: Jumping jednotlivců Agility jednotlivců Celkové výsledky jednotlivců Jumping družstev Agility družstev Celkové výsledky družstev

Large: Jumping jednotlivců Agility jednotlivců Celkové výsledky jednotlivců Jumping družstev Agility družstev Celkové výsledky družstev

Externí odkazy

Intro: https://www.facebook.com/AWC2023/posts/2599145433641159

Oficiální stránky akce: https://www.agility2023.cz/

Fotografie Pavel Humpolec: https://fotohacko.cz/2023/agility-world-championship/

Fotografie Jukka Pätynen: https://koirakuvat.kuvat.fi/kuvat/awc2023/