JOAWC

Z České agility
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

JOAWC je zkratka pro FCI Junior Open Agility World Championship tedy Mistrovství světa juniorů.

Historie

Uspořádat mezinárodní mistrovství juniorů je česká iniciativa a stojí za ní Jiřina Máčková. Nultý ročník se konal v roce 2002 v České republice pod názvem MEJ (Mistrovství Evropy juniorů). Akce se setkala s velkým ohlasem nejen v Evropě a brzy se našli pořadatelé i z dalších států. Akce se následně přejmenovala na MMJ (Mezinárodní mistrovství juniorů) a poté, co ji pod svá křídla převzalo FCI na EOJ (European Open Junior) a JEO (Junior European Open). V roce 2020 akce povýšila z evropské na světovou a získala název JOAWC - Junior Open Agility World Championship (Otevřené Mistrovství světa juniorů). Start akce pod novým názvem byl ovlivněn protiepidemiologickými restrikcemi, ročník 2020 i 2021 byl zrušen. První JOAWC se konalo v roce 2022 ve Finsku.

Na juniorském mistrovství soutěží psi s průkazem původu i bez průkazu původu.

Pravidla

Reprezentační výběr je nominován na základě výsledků kvalifikačních závodů. Národní organizace také zajišťuje soustředění reprezentace pod vedením zkušených trenérů a závodníků.

Soutěží se ve třech věkových kategoriích - U12 (děti do 12 let), U15 (děti do 15 let) a U19 (junioři do 19 let). Každá země může nominovat do každé kategorie maximálně 12 týmů. Na programu jsou běhy jednotlivců a běhy čtyřčlenných družstev. Vítězem se stávají týmy s nejlepším součtem výsledků z běhů jumping a agility. Běhá se podle kohoutkové výšky psa ve 3 kategoriích Small, Medium a Large.

Veškeré juniorské akce mají neopakovatelné kouzlo, junioři dokáží vytvořit atmosféru plnou tance, povzbuzování a radosti.

Podrobněji jednotlivé ročníky

Rok pořádání Místo Stát Podrobnosti
2023 Southam Velká Británie -> informace o akci
2022 Vantaa Finsko -> informace o akci, výsledky
2021 Abrantes Portugalsko -> zrušeno, informace o akci
2020 Vantaa Finsko -> zrušeno, informace o akci

Externí odkazy

Pravidla JOAWC na stránkách FCI: http://www.fci.be/en/Agility-45.html