Historie agility

Z České agility
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Text vznikl doplněním původního článku Agility je tu právě 40 let, který byl připraven pro časopis Psí sporty 2018/4, autor Pavel Košek

Agility je označováno jako mladý kynologický sport. Z hlediska vesmíru je 40 let mžik. Z hlediska psího věku je to řada generací, které se mezi překážkami baví. Co za souhru okolností dalo do pohybu spousty dalších událostí, na jejímž konci je náš nejmasovější kynologický sport? Za vším jsou nadšenci.

Jak agility vzniklo?

O vzniku víme překvapivě dost. Píše se rok 1977, můžeme ho nazvat rok před naším letopočtem. Pořadatelé Crufts, slavné britské výstavy psů, cítí, že mají v programu hluché místo, kdy se diváci trochu nudí. Je to pauza mezi závody v poslušnosti a nástupem nejkrásnějších zástupců plemen první výstavní skupiny do závěrečných soutěží pro udělování titulu Best In Group. Člen pořadatelského výboru John Varley prohlásí, že na příští rok k pobavení diváků zajistí nějakou zábavnou ukázku. Johny Varley toho ví hodně o koňském parkúrovém skákání a jeho pořadatelský smysl mu říká: udělat něco podobného se psy, to bude ono! Potřebuje ale někoho, kdo umí trénovat psy a kdo myšlenku zrealizuje. Muž, kterého John kontaktuje, se jmenuje Peter Meanwell. Peter má velké zkušenosti s výcvikem pracovních psů, úspěšně závodí, dělá také obrany, překážky se v tomto sportu nějakou formou překonávají a viděl také ukázku provedení série skokových překážek, které předváděla se svými psy britská armáda. S výrobou překážek mu pomohou přátelé Stuart Gillam, Kevin Foster, Albert Davies, Trevor Jones a Fred Welham. Je jasné, že ukázka bude mnohem atraktivnější, když bude probíhat jako soutěž a tak požádá Trevora Jonese, který má členství v klubu v sousedním Yorku, aby dal dohromady čtyřčlenný tým. Bude to tedy závod "hrabství Lincoln" versus "hrabství York". Všichni se ale připravují společně, pomáhají si, sdílejí nápady, jak si psy připravit a jak vylepšit překážky. Cíl je jediný. Musí to být zábavné a nesmí to být nebezpečné.

1978

  • A je tu nový ročník Crufts. Píše se 10.únor 1978. Je pátek - první den výstavy. Ukázka je nazvána Timed Agility Test, tedy něco jako Měřená zkouška hbitosti. Závodníci si oblékají dresy klubů. Čtyři týmy za Lincoln, čtyři za York. Každý tým má náhradníka. Na startu jsou border collie a německý ovčák. Nejlepší běh čistě zaběhne právě Peter Meanwell s Jamie. Reakce publika je bouřlivá. Tohle se líbí. Ano, jistě. Má to všechny atributy diváckého sportu. Akčního a srozumitelného. Divák sleduje atraktivní výkon, který nepoutá pozornost déle než minutu. A penalizace jsou jednoznačné a laicky pochopitelné. V porovnání s poslušností nebo hodnocením exteriéru. Tak příští rok znovu.

1979

  • Agility je opět na Crufts. Už jako regulérní závod. A co více, v prosinci se stalo součástí slavné mezinárodní přehlídky parkurového skákání v anglické Olympii. To, co bylo k vidění na Crufts, britští pejskaři kopírují, cvičí psy a pořádají vlastní akce. Kennel Club dostává stížnosti na nelegální závody. Pořádek musí být.

1980

  • Dobrá. Od 1.1.1980 přijímá Kennel Club první oficiální pravidla pro nový sport. Sport má jméno agility. Neexistují jednotná pravidla, jak se bude posuzovat. Zapracuje na tom kamarád Petera Meanwella Peter Lewis. Vytvoří systém signálů, kterými rozhodčí označuje chyby, aby je zapisovatel mohl snadno zaznamenat. Poprvé to naostro vyzkouší na Crufts 1980. Lewis poté vede komisi agility při Kennel Clubu. Vznikají standardy pro rozhodčí, jak má vypadat trať a jak se má posuzovat. První parkúry jsou do osmičky, stůl tvoří start i cíl a trať se tu kříží. Ale proč? Časem je rozhodčím dopřána volnost v návrzích parkuru a agility se formuje do podoby, v jaké ho známe.

1983

  • Peter Lewis vede semináře pro rozhodčí, píše, popularizuje, cestuje. Pomáhá přenést agility nejprve do Nizozemí, poté do Belgie, Švédska, Norska a Francie. Ve Francii s ním nadšeně spolupracuje Jean-Paul Petitdidier. Podaří se mu přivést agility pod křídla FCI a stává se předsedou první Komise agility při FCI. Agility se ve stejném roce dostává do Spojených států. Lewis to komentuje: "Agility je nyní větší než jedna osoba, jeden klub nebo jedna země. Agility je tu nastálo." Má pravdu.

1987

  • Končí raná éra, kdy se agility běhalo jen na 30" (76cm) a sport se otevírá menším psům. Agility se nyní dělí na kategorie Mini (do 15" v kohoutku skáče 15", tedy cca 38cm) a Standard. Nutno ještě poznamenat, že první ročníky Crufts se odběhaly na úctyhodné "služebácké" výšce 36" (91cm).

1989

  • Agility se dále šíří do světa. Dá se již mluvit o evropském agility. Jean-Paul Petididier o sportu říká: „Agility je výkladní skříní, která veřejnosti dovoluje odhalit psy tak, jak jsou pro ni neznámí. Agility je podívaná, je to dokonce podívaná podivuhodná, neboť díky své hravosti vyvolává v publiku nadšení. Dává psovi jinou tvář, již není viděn jako hřmotný a nebezpečný, ale jako sympatický, vyrovnaný, spokojený a poslušný.“


A je to tady, Češi na scénu!

1991

  • Čeští vystavovatelé vidí ukázky agility na zahraničních výstavách. Chytne je to. Začínají se vyrábět překážky, první nadšenci začínají "dělat agility".
  • V Praze-Kralovicích se pořádají úplně první závody. A jsou tři první lokality, kde se agility cvičí: Kolovraty, Ostrava a Brno.

1992

  • Významný rok. Rok, kdy se koná první Mistrovství Evropy v agility pod hlavičkou FCI ve Francii.
  • A vzniká česká národní organizace. Datum narození má 4.6.1992 v Říčanech. Jmenuje se Klub agility České republiky. Tento skromný název si drží dodnes. Průkopníky v tomto sportu jsou Ivan Golka, Antonín Grygar, Zdeněk Spolek, Radko Loučka, Zuzana Rózová a další.

1994

  • V republice se pořádá 13 závodů. Čechům pomáhají Rakušané, Čechům dokonce sníží startovné na svých závodech. Rakušané vyškolí naše nové rozhodčí, jsou jimi Ivan Golka, Jaroslav Strouhal, Antonín Grygar, Radko Loučka a Zdeněk Spolek.
  • "Víme, že našim psům chybí hlavně rychlost", píše Zuzana Rózová v klubovém časopise Střípky. "Tratě nemusí být příliš dlouhé, ale měly by znevýhodňovat psovody, kteří běhají se psem u nohy."

1995

  • Na startu Mistrovství republiky je 35 závodníků, 19 v kategorii Mini a 16 ve Standard.
  • Milena Vrbová píše: "Bylo ještě hodně psovodů, kteří se předtím věnovali tzv. služebáku. Kdo zvládal vedení po levé i pravé ruce, patřil mezi hvězdy. Se psy se tehdy běhalo v zásadě dvěma způsoby: buď lehkým poklusem u levé nohy s tím, že se se psem dobíhalo k překážce anebo rychleji s tím, že se pes na mnohé překážky vysílal pomocí vehementního ukazování naprosto samostatně a z větší vzdálenosti, než by nás dnes vůbec napadlo. A pozor - nekřížilo se před psem. Snad všichni psovodi a trenéři, které jsem znala, byli zastánci teorie, že pes nesmí vidět, že měníte stranu, po které ho povedete, protože by ho to zmátlo a nevěděl by, co má dělat."
  • Češi se snaží snížit náskok zemí, které jsou ve vývoji sportu několik let napřed. Oproti dnešní době získávání informací bylo velmi obtížné, o kontakt s okolním světem se zasloužili hlavně nadšenci, kteří jezdili a novinky šířili.
  • A v kategorii Mini máme skvělé a rychlé týmy!

1996

  • Výška překážek kategorie Standard se snižuje ze 75cm na 60 cm, u překážek Mini je 35 cm. Vše s tolerancí +/-5cm.
  • Mistrovství Evropy FCI se zapojením mimoevropských zemí přejmenovává na Mistrovství světa, první MS se koná v Morges ve Švýcarsku.
  • V Bratislavě se koná první Mistrovství Slovenska v agility.
  • Vzniká republiková soutěž Pes roku, celoroční výsledky jednotlivých týmů se počítají ručně.
  • Do našich řádů přichází kategorie A3. Říká se jí elitní. Součástí je označení A3 před jménem psa. Vydává se roční A3 karta. Tým, který se neumístí 3x čistě do 3.místa v nejvyšší vypsané kategorii (A2 nebo A3), sestupuje do A2.
  • Top3 zastoupení plemen: mini: malý knírač 35%, kříženci 14%, šeltie 12%, standard německý ovčák 26%, belgický ovčák 14%, kříženci 6%. V jumpech se objevují postupovky přes 6m/s.
  • Používá se stůl, v jedničkách se na něm leží, u dvojek a trojek rozhodčí před během polohu určí (v leže/v sedě / ve stoje).
  • Agiliťáci se organizují do Oblastních skupin agility (OSA).

1998

  • Agility slaví 20 let. Peter Meanwell dává rozhovory. "Jsem opravdu hrdý, že jsem byl u začátku něčeho, co se stalo celosvětovou aktivitou, kterou si užívají tisíce psů a jejich majitelů", řekl. "A možná jsem docela spokojený sám se sebou, že se překážky, způsob jejich překonání a způsob posuzování prakticky nezměnil od našeho prvního vystoupení na Crufts 1978."


Česká cesta na výsluní

2000

  • Je založena tradice závodů IMCA. Záměrem je uspořádat mistrovství světa pro "bezpapíráky".
  • Klub agility má 400 členů a má webové stránky.
  • Končí doba předinternetová. Internet, ke kterému se uživatelé připojují ještě drahým vytáčeným připojením, dostává speciální tarify a stává se dostupnějším.
  • Družstvo Mini přiváží z MS v Helsinkách historicky první medaili!! Máme 3.místo (Martina Podešťová+Gwendolyn, Radovan Liška+Baronesse, Dana Sedláková+Sting a Kristýna Bartošová+Abraham).

2001

  • IMCA se koná v Lounech. Závody se nadále nebudou omezovat jen na křížence a domluví se zde změna v názvu na International Mix & Breed Championship Agility. Následující ročníky budou otevřeny pro všechny psy bez ohledu na původ.
  • Přihlašování na závody v této éře vypadá stále ještě takto: v klubovém časopise Střípky naleznete termíny a propozice akcí, vyplníte formulář přihlášky a s fotokopií útržku složenky typu C (pomocí které jste na poště zaplatili startovné) vše vložíte do obálky a pošlete na kontaktní osobu závodu. Nejlépe doporučeně. Originál útržku berete s sebou na závody k prezenci, abyste platbu startovného mohli prokázat. Že jste na startovní listině předem nezjistíte. Ale blíží se doba přihlašování mailem a placení pomocí bankovních operací.

2002

  • Revoluce v agility! Začíná se běhat ve 3 kategoriích. Místo Mini a Standard je tu Small, Medium a Large. Změna to nebyla ale vůbec jednoduchá, proces dohadování trval několik let a měl tvrdou opozici. Finální rozhodnutí bylo přijato o dva roky dříve v Curychu po 4 hodinové diskusi v poměru 9:7 delegátům. Zastánci dvou kategorií se následně snažili prohlasovat 2 výšky alespoň pro mistrovství světa, ale vývoj se jim již nepodařilo zvrátit. Jsou také zrušeny předepsané polohy na stole a vyřazena překážka vodní příkop.
  • Součástí závodů IMCA se stává závod PAWC (ParAgility World Cup) pro závodníky se zdravotním postižením.

2003

  • Mezi techniky se dostává "francie", odkoukaná od francouzských psovodů. Jde proti dosavadní filozofii, že psovod ztratí kontrolu nad psem, pokud ho nechá zabíhat za záda. Ale co už, dějiny handlingu jsou dějinami boření metodických dogmat.
  • První individuální úspěch na MS!!!! Olga Edrová a šeltie Edý (Adder Black) jsou vicemistry světa v kategorii Medium - stříbro si přivážejí z francouzského Lievinu.

2004

  • K internetu se uživatelé připojují přes "rychlé" ADSL, vznikají také bezdrátové sítě.
  • Zákaz startu pro psy, kteří mají kupírované uši bez veterinární příčiny. Novela zákona na ochranu zvířat proti týrání považuje veřejné vystoupení psa s kupírovanýma ušima za propagaci týrání.
  • První český rozhodčí posuzuje mistrovství světa. Je to Antonín Grygar. MS se koná v Itálii v Montichiari. Z MS si odváží stříbro družstvo Small (Antonín Diviš+Suzanne, Radovan Liška+Nessie, Eva Lačňáková+Orka).

2006

  • European Open se koná poprvé jako akce FCI. Je to první akce FCI otevřená všem psům bez ohledu na původ.
  • Češi mají první zlato z MS!!! Družstvo small se stává v Basileji ve Švýcarsku mistrem světa (Olga Edrová+Evička, Adéla Králová+Baby, Eva Lačňáková+Orka). Úspěšné je družstvo medium, které si vyběhá stříbro (Olga Edrová+Edý, Martina Podešťová+Gwenda, Radovan Liška+Enya).
  • Adéla Králová se šeltií Baby se rozjíždí ke své velké jízdě. Kromě titulu mistra světa ve družstvech je v této sezóně mistryní republiky v jednotlivcích, Pes roku, Objev roku, má zlato z jednotlivců i družstev na mezinárodním mistrovství juniorů a zlato z družstev z IMCA.
  • Jürgen Ketschker v Německu a Jaakko Suoknuuti na závodech ve Finsku nezávisle na sobě provádějí u bočnice manévr, který se kopíruje a šíří. V našich končinách se usadí pod názvem spin.

2007

  • Neuvěřitelné! 14 letá Adéla Králová s Baby se stává mistryní světa jednotlivců kategorie Small v norském Hamaru. Začátek rozhodujícího agility vede ob překážku a je díky svému věku senzací!!! Dokompletuje své úspěchy ještě mistrem republiky ve družstvech.
  • Vzniká systém kacr.info z dílny Antonín Palata & syn. Nejprve systém slouží krátce jen jako kalendář akcí, později jako kompletní systém s přihlašováním a výsledky, v podobě, jak ho známe dnes.
  • V tomto roce se koná 130 závodů. O závody je zájem a není problém je zaplnit. Závodníci běžně cestují za závody napříč republikou. Pořadatelé ztrácejí trpělivost a začínají měnit zavedenou praxi, kdy k závaznému přihlášení stačila přihláška. Platba startovného se očekávala do 14 dnů před závody, pořadatel se často nedočkal (prostředí kazili šikulové, kteří si přihlásili více závodů ve stejném termínu a jeli tam, kam se jim to hodilo). Přichází pravidlo, že přihláška je závazná, pokud je zaplacená. A také závody v rychlosti bank, čí platba přijde dříve, pokud jste se chtěli dostat na startku u atraktivních závodů.
  • Rozmáhá se youtube. Svět se propojuje. Doslova. Vidíme parkúry stovky a tisíce kilometrů daleko. Můžeme sledovat běhy na druhé straně zeměkoule ve stejný den, kdy se běžely. Můžeme sledovat zajímavé osobnosti, vidět, jak kdo co dělá a jak řeší různé situace.

2008

  • MS v Helsinkách. České družstvo medium přiváží 3.místo (Eva Šulcová+ Jimy, Olga Edrová+ Edý, Radovan Liška+Eny).
  • Psí sporty se stávají klubovým časopisem. Záměrem je nějak nahradit klubový časopis Střípky, který již chvíli nevychází. Jejich vydávání vyžadovalo neuvěřitelné nadšení osob, které si vzali vydávání Střípků na starost a ve volném čase a po nocích připravovali až 100-stránkový časopis, lepili na něj adresní štítky a starali se o informovanost členů klubu. Ale je zkrátka ještě doba, kdy rozhodně nejsou všichni on-line. Postupem času se hlavním informačním mediem stávají webové stránky klubu.
  • Nastupují zelené snadno rozkládací stany, které po příjezdu závodníků zaplňují okolí ohraničení parkúru a jsou tolik typické pro české závody. Záhy nahrazují bílé altány. Bílé altány se stavěly týmově, nejdřív konstrukce, pak vršek a v úplnější podobě i boky. Součástí byl pytel s očíslovanými kovovými tyčkami, které se spojovaly a provlíkaly. A ve větru se to celé drželo ve čtyřech lidech.
  • Definitivně skončila éra zimních halových závodů pořádaných na koberci. Pořádaly se ve sportovních halách, koberec byl položen na palubovce. Povrch byl tvrdý na dopad, při skluzu pálily packy a změny směru nebyly pro větší a rychlejší psy jednoduché. Jezdí se nyní do koňských hal, oblíbený je nebořivý povrch s geotextílií.

2009

  • Nastupuje Facebook, virtuální přátelé, statusy, sdílení videí. Diskuse na internetu formou návštěvních knih na "blueboardu" a diskusních fór (Pandora apod.) brzy končí. Sociální sítě v komunikaci vítězí.
  • Na republiku se dá kvalifikovat v otevřených bězích s umístěním do třetiny výsledkové listiny. Reakce pořadatelů je okamžitá, pořádají se jumpingové speciály.
  • Norský rozhodčí Per Berg Kirkevold staví na MR v Žamberku parkúr, který je založen na stahování mezi bočnicemi a jsou tam 2 "outy". Trať v tehdejším pohledu a úrovni znalostí vyvolává zděšení.

2010

  • V Liberci se koná European Open, pořádá ho Míša Bakrlíková a Tomáš Glabazňa. 4 parkúry, 709 závodníků. A déšť, který doprovází celou akci. České družstvo Small vyběhá 2.místo (Gabriela Hroteková +Faust, Martina Konečná + Speedy, Jitka Klozová + Enda a Veronika Krčmářová + Kvido).
  • Veronika Krčmářová (dnes Nehybová) a Kvido má vůbec úspěšný rok, stávají se vicemistry světa Small v německém Riedenu.

2011

  • První vybojované finále na European Open: bronz v Large má Jan Smoček+Pipin
  • České družstvo Large přiváží bronz z MS v Lievinu (Radovan Liška+Laky, Martina Vaškebová+Kessy, Tereza Králová+Nice).
  • Objevuje se bezpečnější rozpojitelný kruh. Chvíli se řeší způsob posuzování než se dostane do mezinárodních řádů. Rovněž je to poslední rok, kdy je možné oficiálně používat skočky bez bočnic.
  • Mistrovství republiky je otevřeno jen pro kategorii A3. Pořadatelé pořádají dvojzkoušky, trojzkoušky… a vícezkoušky.

2012

  • Poprvé v historii se mistrovství světa a agility koná v České republice. V Liberci. Zodpovědnost na sebe bere Míša Bakrlíková, které dá výbor důvěru před ostravským projektem Petra Dostála. Jiřina Máčková se stane druhou českou rozhodčí, která posuzuje mistrovství světa, zónoví rozhodčí jsou Alice Glöcknerová (nyní Boháčová) a Lenka Pánková.
  • Na domácím MS se daří: Petra Hamšíková a šeltie Lara, vicemistryně světa medium, stříbro také družstvo small (Jitka Klozová+Aninka, Monika Šaling+Blackie, Martina Konečná+Speedy, Martina Konečná+Inch) a mistrem světa je tým medium (Martina Magnoli Klimešová+Kiki, Petra Hamšíková+Lara, Kateřina Malačková+Jackie, Nikola Schovancová+Kejsi). Exceluje také český povrch - umělka JutaGrass PlayComfort je prostě skvělá.
  • Ze zápisu zasedání komise FCI k MS v Liberci: "Prezidentka komise Christa Bremer ocenila skvělou práci pořadatelů a prohlásila jménem celé komise, že to byl nejlepší šampionát v dosavadní historii pořádání MS FCI v agility. Delegáti odměnili pořadatele potleskem vestoje!"

2013

  • Nastávají lepší časy, vznikají kynologické haly s umělou trávou.
  • V tomto roce se pořádá 217 závodů. Nabídka převyšuje poptávku. Některé závody se nezaplní, zpravidla není problém se hlásit na poslední chvíli. Pokud chcete pravidelně závodit, nemusíte daleko cestovat. Cestuje se především za zajímavými akcemi.
  • European Open v Belgii: Martina Magnoli Klimešová + Kiki zaběhne ve finále medium na 3.místě.
  • MS se koná v Jihoafrické republice. Část zemí včetně té naší nevyšle své reprezentační týmy. Přesto se hraje o mistra světa FCI. Radovan Liška a Ory jede na vlastní pěst. Přiváží stříbro pro Českou republiku, máme vicemistra světa Large z Jihoafrické republiky.

2014

  • Mění se kvalifikační kritéria na mistrovství republiky. Je třeba se zúčastnit kvalifikace do reprezentace a získat alespoň 0,01 bodu a být v tabulce do určitého pořadí. Po masových "republikách" přichází mistrovství republiky jako komornější výběrový závod.
  • Máme mistra světa! Martina Magnoli Klimešová+Kiki se stává mistryní světa medium v Lucembursku. Na EO v Maďarsku je ve finále druhá.

2015

  • Martina Magnoli Klimešová + Kiki pokračují v krasojízdě. Jsou zlaté z finále Medium European Open v Německu.
  • A přidává k tomu titul mistra světa ve družstvech. Zlato z MS z Itálie má české družstvo Medium (Martina Magnoli Klimešová+Kiki, Bára Sajdoková+Safi, Katka Malačková+Jackie a Petra Hamšíková+Lara). Mistrem světa je také družstvo Small (Adéla Havlíková+Bejka, Dita Korcová+Pepe, Martina Konečná+ Inch a Olga Edrová+Bodie).

2016

  • Závody IMCA+PAWC probíhají v České republice ve Frýdku Místku.
  • Martina Magnoli Klimešová a mudi Kiki má další titul mistra světa v jednotlivcích v kategorii Medium, které získá ve Španělsku. A je stříbrná ve finále EO ve Francii.
  • Tereza Králová na EO se stává vítězkou finále Large. A to poté, co vyhraje kvalifikační jumping i kvalifikační agility.

2017

  • Klub agility má cca 1400 členů. Pořádá se 264 závodů. Poprvé se koná kvalifikace na MR souběžně v Čechách a na Moravě.
  • EO v Itálii: družstvo Large prolamuje letité čekání na úspěch ve finále družstev. Přiveze bronz (Tereza Králová+ Say, Tereza Otýpková+Jess, Lucie Glejdurová+Nessie a Radovan Liška+Ory).
  • V Liberci se koná mistrovství světa. Máme tu české rozhodčí: posuzuje Petr Pupík, zónové rozhodčí Lenka Pánková a Slávka Podmolová. A mohli jsme sledovat, jak se Tereza Králová+Say staly mistry světa Large. Katka Malačková+Izzy vicemistry světa kategorii Medium. A také družstvo medium, které vybojovalo vicemistra družstev (Martina Magnoli Klimešová+Kiki, Eliška Panáčová+Jive, Katka Malačková+Jackie, Radka Mokrišová+Easy).

2018

  • Družstvo Medium přiváží stříbro z Mistrovství světa 2018 ve Švédsku (Eliška Kaletová + Jive, Radka Mokrišová + Easy, Eva Maděrová + Flame, Martina Magnoli Klimešová + Kiki)
  • Martina Magnoli Klimešová + Kiki má z Mistrovství světa 2018 další titul mistra světa v jednotlivcích Medium. Již třetí!!

2019

  • Naše země zavádí 5 výškových kategorií s označením XS, S, M, ML a L. Připojujeme se ke Švédsku, Finsku, Maďarsku a Polsku, které rozšíření kategorií již zavedli do národních soutěží.
  • European Open 2019 v Nizozemí: družstvo Medium má zlato z finále (Martina Magnoli Klimešová + Kiki, Katka Malačková + Izzy, Jitka Hrdinová + Nany a Aneta Obrusníková + Olie). Martina Magnoli Klimešová + Kiki tímto vítězstvím kompletuje svoji mistrovskou sbírku z MS a EO z běhů jednotlivců i družstev.
  • Tereza Králová se na European Open 2019 stává vítězkou finále Large, již podruhé v kariéře.
  • Místrovství světa ve Finsku: stříbro pro družstvo Medium (Jitka Hrdinová + Nany, Martina Magnoli Klimešová + Kiki, Kateřina Malačková + Izzy a Aneta Obrusníková + Ollie) a bronz pro družstvo Small (Lucie Krauskopfová + Kessy, Eva Lačňáková + Chiqi, Denisa Lajmarová + Rally a Markéta Zavadilová + Ria). Naši smallíci tímto prolomili léta čekání. A Martina Magnoli Klimešová + Kiki se v historických statistikách medailí vyšvihla na čelo tabulky nejúspěšnějších závodníků.