Agility

Z České agility
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Co je agility

Autorka původního doplněného článku: Katka Lerlová, Klubagility.cz

Agility je psí sport, při kterém pes podle pokynů psovoda překonává sérii překážek. Některé překážky jsou skokové – jednoduché, dvojité, skok daleký, kruh; některé přebíhací – kladina, áčko, houpačka; jiné probíhací – slalom, pevný tunel, látkový tunel. Na závodech jsou parkury dlouhé 15 – 22 překážek od 100 do 200 metrů, pes všechny překážky překonává dobrovolně, nemá na sobě ani vodítko, ani obojek.

Agility může dělat každý pes s průkazem původu i kříženci všech velikostí a tvarů za předpokladu, že je zdravý a nemá nijak omezený pohyb. Na závodech se pak porovnávají psi v až 5 velikostních (XS, S, M, ML a L) a třech výkonnostních kategoriích (1, 2, 3). Než se ale psi dostanou na závody, musí se naučit všechny překážky překonávat bezpečně. Agility je ale náročnější na psovoda, protože je jeho práce zapamatovat si trať a vést po ní psa. Často dochází ke změnám směru, a protože jsou psi obvykle rychlejší než psovodi, agility vyžaduje rychlé reakce, jak ve vydávání povelů, tak v jejich plnění. Hlavním cílem tohoto sportu je dosáhnout lepší spolupráce a komunikace mezi psem a jeho psovodem a skloubit přesné překonávání překážek s rychlostí, která plyne ze sebejistoty a důvěry.

Na závodech se potkáte s dvěma základními typy parkurů – běh agility obsahuje všechny typy překážek, je buď rozděleno podle obtížnosti pro začátečníky (A1), pokročilé (A2) a experty (A3), nebo je otevřené pro všechny výkonnostní kategorie dohromady.

Druhým typem je jumping, který neobsahuje překážky s kontaktními zónami (kladina, áčko a houpačka, jejichž konce ramp jsou vyznačeny barevnou zónou, které se pes musí alespoň částí tlapky dotknout). Stejně jako agility může být rozdělen pro jednotlivé výkonnostní kategorie svou obtížností, nebo je otevřen pro všechny týmy. Dále je možné se na závodech setkat s různými hrami, které mají upravená pravidla.

Některé závody jsou menší, ale můžete se běžně setkat se závody, kde startuje 200-300 týmů. Každoročně se pořádá mistrovství České republiky či mistrovské soutěže jednotlivých plemen, European Open a mistrovství světa v agility, na které se kvalifikuje jen několik nejlepších týmů z republiky. Soutěžit mohou i psovodi všeho věku. Děti a junioři mají svoje vlastní mistrovství České republiky i Evropy.

Ať už se rozhodnete dělat agility jen pro radost nebo i závodně, pamatujte, že agility je sport a váš pes partner, který zaslouží respekt a péči. Prvním pravidlem by mělo být, že vás oba společná aktivita baví.

Historie agility

Jak se v tom vyznat

Každý sport je plný pojmů a informací, které jsou srozumitelné lidem, kteří se v něm pohybují, ale nemusí být zřejmé novým příznivcům nebo lidem sledující sport zvenku. Tato sekce si dává za úkol s tím pomoci.

(v připravě)

Klub agility České republiky - národní organizace

Překážky a pravidla

Rozhodčí

České závody

Paragility